Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

News

News zdjęcie id 141

Pasterka Biskupa Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w Sanktuarium w Domanowie

26.12.2015

Ksiądz biskup mówił, że na przyjście Jezusa każdy człowiek powinien się osobiście otworzyć i nie pozwolić, aby coś przysłoniło tę nadzieję, którą On przyniósł. Powiedział, że przez Boże Narodzenie można zobaczyć podkreślenie wielkości człowieka, będącego, nie tylko stworzeniem, ale również dzieckiem Boga. Dzieląc się wspomnieniem z Pasterki, celebrowanej 25 lat temu na Syberii, jako duszpasterz w Związku Radzieckim, ukazał jak wartości, które przynosi Chrystus dają nadzieje ludziom, będącym nawet daleko od wiary, a nawet dobrych wzajemnych relacji. Mówił o Eucharystii, celebrowanej w przebudowanym na salę koncertowym kościele, gdzie przez 53 lata nie było żadnego kapłana. Uczestniczyli w niej ludzie, nieochrzczeni, nieznający  kultury chrześcijańskiej i liturgii. To, co ich przełamało i dało nadzieję wiary, to, jak podkreślił ksiądz biskup, była możliwość podzielenia się opłatkiem z drugim człowiekiem bez żadnych uprzedzeń, liturgiczne gesty, ukazujące postawę wobec innych ludzi, ale ukierunkowane do Boga, niosącego miłość i pogodę ducha, ukazaną w wykonywanych kolędach. Prosił również, aby miłość i przebaczenie, pobudzane w Boże Narodzenie pozostały w relacjach międzyludzkich były zawsze źródłem nadziei na możliwość pojednania.    

Kustosz sanktuarium w Domanowie ks. kan. Walenty Wojtkowski, dziękując pasterzowi diecezji drohiczyńskiej za wybór tego miejsca na sprawowanie tej szczególnej każdego roku Eucharystii, przypomniał, że 28 czerwca 2015 roku  biskup drohiczyński Tadeusz Pikus dokonał aktu koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa z 1648 roku, który od samego początku był otaczany wielkim kultem, a koronacja i ustanowienie domanowskiej świątyni Sanktuarium Diecezjalnym, podkreśliło jego rolę w rozwijaniu kultu Maryjnego na Podlasiu, za co parafianie i pielgrzymi są bardzo wdzięczni. 

Świąteczne życzenia  księdzu biskupowi złożył wójt Gminy Brańsk Andrzej  Jankowski i zespól ludowy  „Mianka”, zaś  po skończonej liturgii obecni w świątyni połamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. 

W orędziu skierowanym  do diecezjan na Boże Narodzenie ks. bp Tadeusz Pikus przypomniał o rozpoczętej 1050. rocznicy chrztu Polski, Roku Miłosierdzia,  przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz 25 rocznicy powstanie diecezji drohiczyńskiej. Podkreślił, iż powinny one być osobiście przeżywane, tak jak do każdego człowieka osobiście przyszedł Chrystus. Napisał w nim:  „W czasie  Świąt  Narodzenia  Pańskiego  przeżywamy  radość ze spotkania z przychodzącym na świat Bogiem. Odwieczne „Słowo Boga stało się ciałem i zamieszkało wśród nas". To misterium wypełniło się w rodzinie, a chociaż w niezwykle skromnych warunkach betlejemskiej stajni, to w   atmosferze   rodzinnego   ciepła.   „Betlejem" - znaczy „dom chleba".  Spoglądając też na dom w Nazarecie i Świętą Rodzinę, odkrywamy tam wspólnotę żyjącą pełnią miłości i ciepła. Doświadczenie to daje nam szansę do odbudowywania i umacniania więzów miłości w naszych domach rodzinnych przez wspólne pielęgnowanie szacunku dla polskich tradycji religijnych, również tych związanych z Bożym Narodzeniem. Starajmy się, by nie zniknął nigdy z życia rodzin wspólny śpiew kolęd i udział w Pasterce. Pamiętajmy zawsze, że idąc z rodziną na niedzielną Eucharystię, prawdziwie idziemy do „domu chleba", w którym Chrystus uobecnia Dzieło Zbawienia i karmi nas swoim Ciałem - Chlebem życia. W ten sposób buduje się i umacnia dom rodzinny, w którym każdy czuje się bezpiecznie, jest kochany i kocha innych. Rodzice troszczą się o swoje dzieci, również i te które się pogubiły, a nawet odeszły. Biorąc odpowiedzialność za dom rodzinny, każdy dorasta do odpowiedzialności za siebie i innych.” – podkreślił.

Przypomniał, że: „Przyjęcie chrztu świętego włączyło bowiem Polskę w rodzinę narodów zachodniej Europy związanej z katolicyzmem rzymskim. Co więcej, religia chrześcijańska stała się przestrzenią jednoczącą różne plemiona słowiańskie oraz czynnikiem rozwijającym naszą kulturę narodową. Jesteśmy też wdzięczni czeskiej księżniczce Dobrawie, która tak mocno przyczyniła się do dzieła ewangelizacji naszej ojczyzny.(…) Obchody tamtego wydarzenia, nie możemy ograniczać się tylko do historycznych wspomnień, ale pragniemy przede wszystkim odnowić duchowe oblicze naszego narodu i naszej diecezji.”
                              

                 Galeria - Pasterka ks. biskupa Tadeusza Pikusa w Sanktuarium w Domanowie
Ksiądz biskup życzył także, aby Kościół, który żyje w Polsce był domem dla wszystkich, którzy szukają drogi do Boga, a Polska, nasza ojczyzna, była prawdziwie domem dla nas wszystkich, zaś rodziny coraz bardziej podobne do domu Świętej Rodziny z Nazaretu.

Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus 25 grudnia przewodniczył też Eucharystii w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim. 26 grudnia o godzinie 8.00 będzie celebrował Eucharystię w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie, a o 12.00 w kościele w Łochowie, po której będzie kolędował wraz z Drohiczyńskimi Warsztatami Muzyki Liturgicznej. 27 grudnia w Niedzielę Świętej Rodziny będzie przewodniczył Eucharystii połączonej z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich w kościele w Horoszkach Dużych o godzinie 9.00.

Biskup senior Antoni Dydycz w noc Bożego Narodzenia o północy przewodniczył Pasterce w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, natomiast 25 grudnia o godzinie 11.00, będzie przewoodniczył Eucharystii w Kościele w Serpelicach. 26 grudnia o godzinie 11.30 będzie celebrował Eucharystię w Kościele w Ruchnie z racji 30 rocznicy święceń kapłańskich tamtejszego proboszcza ks. kan. Andrzeja Chudzińskiego. 27 grudnia w Niedzielę Świętej Rodziny będzie przewodniczył Eucharystii połączonej z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich w bazylice w Węgrowie o godzinie 12.00.

 
ks. Artur Płachno, foto; Sławomir Suszko

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2051
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.