Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

OSP Holonki

Rok 1928

Na zebraniu mieszkańców z udziałem przedstawiciela Związku Wojewódzkiego powołano Ochotniczą Straż Pożarną w Holonkach. Inicjatorem powstania był kierownik szkoły Bogucki.  

Kandydat na strażaka przyrzekał, że ….,,tak w służbie, jako poza służbą będzie żył i postępował honorowo nie uchybiając niczego stanowi strażaka i mundurowi strażackiemu. Ponadto jako członek czynny z własnej woli i ochoty, wykonywać będzie stale sumiennie wszelkie obowiązki  statutem i regulaminami objęte.”

Rok 1930

W skład wyposażenia jednostki w Holonkach wchodziła sikawka z podwoziem, dwukołowy beczkowóz na wodę, cztery beczki na wodę, sześć odcinków  węża tłoczonego, węże ssawne, drabiny, bosaki, trójnik, prądownice, tłumnice, łopaty i piły. Jest bardzo prawdopodobne że ten sprzęt podarował hrabia dóbr rudzkich Ignacy Konstanty Józef Potocki mając na uwadze, że lasy rudzkie położone są po dzień dzisiejszy w pobliżu wsi Holonki.

Rok 1931

OSP w Holonkach wchodziła w skład ,,Szóstego Rejonu Brańskiego”.

Otrzymała hełmy rzymskie i toporki. Duży wpływ na walkę z pożarem miała szybkość dotarcia zaprzęgu konnego na miejsce zdarzenia. Początkowo konie dostarczano dobrowolnie. Dla zachęty przyznano nagrody: za przybycie I zaprzęgu – 2 zł, II zaprzęgu  - 1 zł, III zaprzęgu  - 50 gr. W późniejszych latach tworzono specjalne listy zaprzęgów. Na podstawie tej listy wyznaczani gospodarze zobowiązani byli do stawienia się z końmi w czasie alarmu. Z tego obowiązku zwolnieni byli strażacy.

            Do zadań mieszkańców należało pełnienie ,,wart nocnych’’. Wartownicy mieli obowiązek zaalarmować mieszkańców w razie pożaru. We wsi zawieszony był dzwon. Dźwięk dzwonu oznaczał alarm. Były również osoby, które za opłatą podejmowały się pełnienia warty. Odpłatność za wartę wynosiła 30 kg żyta. Osoba która pełniła wartę w danym dniu miała przed domem tablicę z napisem : ,,Warta”. Wartę pełniło dwóch mężczyzn. Po służbie tablicę oddawano sąsiadowi.

Rok 1933

Straż z Holonek miała własną remizę. Wybudowano ją obok szkoły dzięki wysiłkowi mieszkańców. Na betonowy fundament wyłożono dębowe podwaliny, a ściany wykonano z bali ciętych. Dach pokryto dachówkami. Budynek ten pełnił funkcję remizy i domu ludowego.

Odbyły się zawody strażackie. Zbiórka zaprzęgów konnych odbyła się w Siemionach. Zadaniem strażaków było uwolnienie krów uwięzionych na łańcuchach do drzew w zadymionym lesie z miejscowości Kozłowo. Zaprzęgiem  holońskim powoził Piotr Żukowski. Jednostka zdobyła I miejsce. Kozłowo i Siemiony wchodziły w skład dóbr rudzkich, a właścicielami byli Potoccy (1902 – 1945 ). Hrabia Józef Potocki powiedział , że jeśli komuś padnie koń w czasie zawodów, odda swego najlepszego konia ze stajni.

Rok 1934

Odbyła się wielka uroczystość w Holonkach a mianowicie, wyświęcenie świetlicy, którą wybudowano obok szkoły. Na placu odprawiona była Msza polowa. Na wyświęceniu obecni byli: starosta powiatowy, inspektor szkolny, władze samorządowe, organizacje społeczne, strzelcy i ochotnicza straż pożarna oraz niezliczone tłumy ludności. Po   wyświęceniu przemawiali przedstawiciele przybyłych władz. Przemawiał także inicjator budowy świetlicy, kierownik miejscowej szkoły Bogucki. Następnie na placu strażackim odbyły się zawody młodzieżowe: biegi, rzuty kulą i dyskiem, koszykówka i siatkówka. Po zawodach, w szkole odbyła się uczta dla gości, którzy obejrzeli przedstawienie o treści religijnej. Później była huczna zabawa taneczna.

Świetlicę wybudowała wieś samodzielnie, bez żadnej pomocy finansowej ze strony państwa i przy niewielkim wsparciu gminy.

Lata 1939 – 1944

Remiza w czasie okupacji zarezerwowana była dla gestapo, lecz w obawie przed partyzantami gestapowcy nie zamieszkali w niej. Świetlica stała otworem, rozkradziono okna, drzwi, rozebrano scenę, podłogi, zabrano stoły, stoliki, ławki. Opuszczona remiza i znajdująca się obok szkoła służyły do pędzenia bimbru, a sprzęt wykorzystano jako opał. 

Rok 1955

Straż  w Holonkach otrzymała spalinową motopompę marki ,,Leopolia’’ z Komendy w Bielsku Podlaskim. Obsługiwał ją Jan Antoszuk – brat Bazylego Antoszuka (kowala).

Rok 1971

We  wrześniu OSP otrzymała samochód marki ,, Żuk”. Kierowcą OSP w latach 1971-2007 był Stanisław Nieroda. Od 2008 r. kierowcą jest Andrzej   Miluski. W kwietniu 1996 r. OSP otrzymała beczkowóz – STAR 269 P. Przekazany został ze stanu w Oleksinie.

Samochód marki ,, Żuk” został przekazany OSP w Popławach.

 

 

 

Rok 1979

Wybudowano remizę murowaną  w całości finansowaną przez Gminę w Brańsku. Remiza drewniana we wcześniejszych latach została przekazana na potrzeby szkoły. Nową remizę budował majster z Brańska Lucjan Kosiński.

Rok 1980

Odbyło się wyświęcenie świetlicy przez Ks. Kocuka z Parafii Klichy. Na otwarciu świetlicy byli obecni: Komendant Wojewódzki – płk Klemens Dziermański, Komendant Powiatowy -  mjr Walenty Siemionienko, Naczelnik Gminy – Józef Kosiński, Sekretarz PZPR – Piotr Lewicki. Wstęgę przecinali: Dziermański, Siemionienko, Kosiński, Lewicki, Nieroda, Gołembiecki.

Skład osobowy jednostki w dniu otwarcia świetlicy: Stanisław Nieroda, Zdzisław Wasilewski, Józef  Żukowski, Ryszard Żukowski, Antoni Wiśniewski, Józef Falkowski, Stanisław Banaszuk, Józef Jaszczuk, Zenon Antoszuk, Jan Antoszuk, Henryk Kondraciuk, Jan Żoch.

Rok 1999

1 września odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły. Przyjęcie odbywało się w świetlicy. Z okazji tak ważnej uroczystości Urząd Gminy w Brańsku zakupił nowe firany i karnisze.

Rok 2006

Ułożono w świetlicy podłogę z nowych desek sosnowych i pomalowano lakierobejcą. Zastosowano nową technikę łączenia desek. Na wierzchu nie ma gwoździ. Wymieniono dwa okna drewniane na plastikowe. Wydatki pokrył Urząd Gminy w Brańsku. Wymienione prace wykonali kierowcy dowożący dzieci do szkół.

Rok 2008

Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim nieodpłatnie przekazała metalowe drzwi do garażu. Od dłuższego czasu Stanisław Nieroda czynił starania o nie. Osobiście, swoim samochodem jeździł po odbiór. Komendant powiatowy przychylił się do jego prośby i zapewnił transport. Do czasu montażu S. Nieroda  przechowywał je w swojej stodole. Drzwi zamontowali pracownicy Gospodarki Komunalnej z Brzeźnicy.

Strażacy zawsze uroczyście obchodzili Święta Wielkanocy. Ubrani w mundury i hełmy trzymali w kościele warty honorowe przy symbolicznym grobie Chrystusa w Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę. Uroczyście asystowali podczas nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii  Klichy .

Samochodem strażackim udekorowanym kwiatami i chorągiewkami odbierali obraz z sąsiedniej parafii i odprowadzali do następnej parafii: z  Klich do Brańska oraz z Klich do Grodziska. Straż z Holonek jako jedyna w całym powiecie wzięła udział w tej uroczystości. Stanisław Nieroda za wzięcie samochodu bez pozwolenia komendanta w Bielsku Podlaskim otrzymał pisemną naganę, zatrzymano wynagrodzenie za jeden miesiąc i w razie wyjazdu jeszcze raz groziła dyscyplinarka. Komendantem rejonowym był wówczas Kuprianowicz (1984-1987 ).

Rok 2009

Wykonano prace remontowe remizy. Dokonano remontu dachu. Wymieniono pokrycie dachu eternitem, na blacho dachówkę koloru brązowego. Docieplono budynek, położono na zewnątrz tynk, wywieziono i utylizowano eternit. Cały koszt pokrył Urząd Gminy w Brańsku, a stało się to dzięki gospodarności i zaradności Wójta  Krzysztofa Jaworowskiego. Remont wykonała Firma  ,,Stalbud’’ Stanisława Leszczyńskiego z Bielska Podlaskiego. Firma ta zasługuje na pochwałę ponieważ prace wykonała solidnie i szybko.

 

 

 

Komendanci OSP Holonki

 

Jan Gregorczuk

Antoni Szymczuk

Stanisław Miluski

Zenon Antoszuk

Jan  Żoch

Stanisław Banaszuk ( do 10 II 1991 r. zmarł )

Stanisław Nieroda ( do 2006 r. )

Ryszard Haraburda.

 

 

 

Zawody strażackie w których uczestniczyła jednostka :

 

 1974 r.- zawody w Bielsku, Holonki zajęły II miejsce.

1987 r. – zawody gminne w Rudce, Holonki zajęły II miejsce.

1994 r. – zawody gminne w Domanowie, Holonki II miejsce.

1995 r. -  zawody gminne w Szmurłach, Holonki I miejsce. Nagroda - ubrania wyjściowe ufundowane przez Wójta Krzysztofa Jaworowskiego.

1997 r. – zawody gmin nadbużańskich w Nurcu, Holonki zdobyły III miejsce.

Opracowanie: Irena Nieroda.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.