Co warto zobaczyć
Jednym z głównych zabytków gminy Brańsk jest drewniany kościół parafialny w Domanowie z 1763 r. pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela. W ołtarzu głównym umieszczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, noszącej tytuł Matki Bożej Domanowskiej, namalowany przez włoskiego malarza Giovaniego Verentiego w 1648 r. W kościele znajduje się ponadto barokowa ambona z drzewa cedrowego z 1737 r., a na dziedzińcu dzwonnica z XVII w.
Przebywając w gminie Brańsk, należy odwiedzić Krynicę przy Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. Znajduje się tam drewniana kaplica z 1884 r. z cudownym źródełkiem - miejsce licznych pielgrzymek
Warto również zobaczyć kościoły z nowoczesną architekturą w Szmurłach, Klichach, Chojewie.
Ciekawym miejscem jest zespół dworski w Kalnicy składający się z dworu drewnianego z 1870 r. i pozostałości parku z drugiej połowy XIX w. Obecnie mieści się tam siedziba Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury im. Anny Dernowskiej, a wokół jest teren rekreacyjny, gdzie w ciszy można odpocząć nad malowniczym stawem.
W Szmurłach, w drewnianym budynku po byłej szkole podstawowej, mieści się Izba Tradycji Regionalnej i Rolnictwa. Zgromadzono tam ofiarowany przez mieszkańców sprzęty i narzędzia używane dawniej na podlaskiej wsi.
Przy drodze krajowej nr 66 w okolicach Kiersnówka znajduje się uroczysko „KUMAT”. Według najstarszych opisów historycznych i legend, w tym miejscu w czerwcu 1264 r. miała miejsce bitwa wojsk polskich pod dowództwem księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława Wstydliwego z Jaćwingami pod dowództwem Komata. Polacy rozgromili Jaćwingów, a ich wódz poległ na polu bitwy. Miejsce to jest upamiętnione i oznakowane.
W malowniczej dolinie Nurca koło Kiersnówka powstał zbiornik wodny i boisko sportowe - atrakcyjne miejsce wypoczynku.
Ziemia Brańska znaczona jest krzyżami i grobami. Na terenie gminy znajduje się kilkanaście miejsc upamiętniających bohaterską postawę ludności w obronie Ojczyzny. Są one zadbane, otoczone czcią mieszkańców i władz gminnych.