Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

Podsumowanie lat 2010 - 2012

Najważniejsze inwestycje roku 2012

 

 

 

   Rok 2012 obfitował  w wiele potrzebnych i długo oczekiwanych przez mieszkańców zadań, chociaż wiemy że oczekiwania nadal są duże.

 

   W miesiącu lutym tego roku po kilkumiesięcznych przygotowaniach został złożony wniosek o przyznanie pomocy dla zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Brańsk”. Wniosek obejmuje budowę 337 szt. przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców Gminy Brańsk oraz budowę oczyszczalni ścieków do obiektów użyteczności publicznej -  łączna wartości wniosku wynosi ponad 5 mln zł. Wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną i merytoryczną. Został sklasyfikowany na liście rankingowej na 8 miejscu na ponad 100 wniosków. Została już podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim na udzielenie dofinansowania. Obecnie trwają prace zmierzające do wyłonienia wykonawcy zadania budowy oczyszczalni. Termin realizacji przewidziany jest na lata 2013 i 2014. Budowa pierwszych oczyszczalni powinna zacząć się już wiosną 2013 roku. 

 

   W drogownictwie na 2012 rok zaplanowano realizację przebudowy drogi gminnej na odcinku przez wieś Kiersnówek i dalej w kierunku wsi Majorowizna. Po rozstrzygnięciu przetargu, w wyniku uzyskanych oszczędności zrealizowano następne zadania obejmujące swym zakresem: przebudowę drogi we wsi Ferma o długości około 200 m, we wsi Płonowo o długości 120 m, drogę dojazdową do zbiornika wodnego odcinek około 300 m oraz ułożono drugą warstwę asfaltu na drogach we wsi Olszewek i przez wieś Olszewo, aż do granicy gminy. Po raz kolejny udało się wykorzystać wiosenne niskie ceny w budownictwie drogowym i w ramach oszczędności na jednym zadaniu wykonać następne. Pozostały do przebudowy odcinek drogi do wsi Kiersnowo jest nadal priorytetem do wykonania na najbliższe lata. Szansą okazał się konkurs w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie budowy w wysokości 30% wartości poniesionych kosztów. Szacunkowa wartości realizacji tego odcinka wynosi około 2,3 mln zł. Po dokonaniu oceny wniosek został zakwalifikowany do realizacji. Ogromnym zdziwieniem okazała się informacja Wojewody Podlaskiego z dnia 29 listopada 2012 roku o tym, że Rada Ministrów zmieniła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego ,,Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” tym samym pod znakiem zapytania stanęło oczekiwane dofinansowanie. Trudno jest zrozumieć, że po ocenie wniosków, w jednej chwili władze odgórnie dokonują zmian wcześniej przez siebie ustalonych reguł. Jak wytłumaczyć mieszkańcom, że możemy nie otrzymać dofinansowania na przebudowę drogi, jeżeli wcześniej w teren poszła informacja o zakwalifikowaniu się do udzielenia dotacji? 

 

   „Podsumowując nie tylko ten rok, ale i lata wcześniejsze to widać, że wsie Kiersnówek, Majorowizna, Kiersnowo mają już wszystko to co gmina w ramach posiadanych możliwości może wykonać.” - Te słowa padły z ust Wójta Gminy Brańsk na poświęceniu drogi we wsi Kiersnowek. Teraz już tylko od mieszkańców, od nas wszystkich, od naszej mądrości, życzliwości zależy czy będziemy dbać o to co mamy, aby służyło nam na długie lata. Ksiądz prał. dr Janusz Łoniewski Dziekan Brański dokonał poświęcenia nowo wybudowanej drogi. Do zebranych mieszkańców przekazał słowa zadowolenia z tego, że może uczestniczyć w takich spotkaniach oraz przypomniał jak kilka lat wcześniej do Kiersnówka była błotnista i nierówna droga, a dziś mamy piękny suchy asfalt, abyśmy o tym nie zapominali. Ze strony mieszkańców wsi Pan Marek Malinowski przekazał podziękowania dla ks. prał. dr. Janusza Łoniewskiego Dziekana Brańskiego za dokonanie poświęcenia drogi i dla Krzysztofa Jaworowskiego Wójta Gminy Brańsk za zrealizowane inwestycje. Przedstawiciel wykonawcy Pan Adam Libuda kierownik budowy w firmie Bitum z Zambrowa złożył podziękowania dla Wójta Gminy Brańsk za dobrą współpracę przy realizacji inwestycji. Zaznaczył, że Gmina Brańsk jest ważnym partnerem dla firmy Bitum.

 

   We wsi Chojewo okazją do spotkania mieszkańców z  władzami Gminy było oddanie do użytku i poświęcenie przebudowanej drogi przez wieś. Tu też popłynął głośny apel Pana Wójta, aby dbać i pielęgnować  to co już mamy – oddanie nowej drogi to najlepszy moment na takie działania. Zakres przedmiotowy przebudowy drogi  obejmował wykonanie na istniejącej nawierzchni drugiej warstwy asfaltu, ustawienie krawężników, odwodnienie korpusu drogowego poprzez wykonanie drenażu oraz przebudowę przepustów pod koroną jezdni. Poświecenia drogi dokonał ks. kan. Grzegorz Terpiłowski Proboszcz Parafii w Chojewie. Mieszkańcy zaprosili uczestników uroczystości na przygotowany przez siebie poczęstunek do remizy strażackiej.

 

   Z inicjatywy mieszkańców we wsi Płonowo ks. Kazimierz Zalewski Proboszcz Parafii w Szmurłach dokonał poświecenia przebudowanej ulicy we wsi Płonowo, potocznie zwanej Zastawie.  Spotkanie było okazją do dłuższej dyskusji na wiele tematów z życia wsi Płonowo, Gminy Brańsk, a także kraju. Zaproszony przedstawiciel wykonawcy robót Pan Piotr Zalewski prezes Firmy Bitum z Zambrowa podzielił się spostrzeżeniem, że w swojej pracy bardzo rzadko spotyka się z tym, że mieszkańcy dziękują za wybudowanie nowej drogi a jej oddanie do użytku poprzedzają uroczystym poświęceniem. Dodał, że praktycznie tylko w gminie Brańsk i jeszcze jednej w dalszej okolicy, tym bardziej cieszy się z zaproszenia. Te słowa są przejawem tego, że mieszkańcy Gminy Brańsk są postrzegani jako ludzie życzliwi, co nie jest łatwe w otaczającej nas rzeczywistości. Wspólne spotykanie się, cieszenie nawet z małych sukcesów to przejaw zgody, życzliwości i dobrej współpracy.

 

   W ramach programu LIDER Gmina Brańsk złożyła wniosek o przyznanie pomocy na realizacje zadania       pn.: „Budowa budynku rekreacji indywidualnej przy zbiorniku wodnym Otapy-Kiersnówek”. Projekt został pozytywnie oceniony i w 2013 roku przewidziana jest jego realizacja. Powstały  kompleks wypoczynkowego bo tak trzeba nazwać zbiornik i całą infrastrukturę wokół niego, to dobre miejsce do wypoczynku i miłego spędzenia czasu. Jest to też bardzo ważny element promocji Gminy. O urokach zbiornika wodnego w Gminie Brańsk mówią wszyscy w okolicy. Każda złotówka mądrze wydana na cele promocji a w naszym przypadku pozyskana ze środków unijnych to inwestycja w przyszłość. Już widoczne są efekty działań promocyjnych. O gminie mówi się w terenie, ożywiło się zainteresowanie gruntami. Jesteśmy postrzegani jako gmina atrakcyjna – tego właśnie nam dziś potrzeba. Potrzeba, aby młodzi ludzie zostawali na wsi i tu zakładali rodziny. Odpowiedzią na to jest tworzenie przez Gminę dogodnych warunków w ramach posiadanych możliwości. W ostatnich latach powstało kilka boisk sportowych przy szkołach, boisko Orlik i siłownia zewnętrzna przy ośrodku kultury w Kalnicy, Izba Tradycji w Szmurłach, świetlice i remizy wyposażono w krzesła i stoły oraz wykonano wiele innych mniejszych przedsięwzięć – wszystko do korzystania dla naszych mieszkańców i gości, do czego serdecznie zapraszamy.

   W miesiącach wrześniu i październiku 2012 roku Gmina złożyła w ramach konkursów ogłoszonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego dwa wnioski. Pierwszy wniosek dotyczy dofinansowania montażu pomp ciepła i kolektorów słonecznych w budynkach użyteczności publicznej tj. Gimnazjum w Glinniku i Oleksinie, Szkoły Podstawowe w Holonkach, Chojewie i Domanowie, budynek GOUK w Kalnicy, budynek  Izby Tradycji Regionalnej i Rolnictwa w Szmurłach. Założeniem projektu jest przy maksymalnym dofinansowaniu środkami unijnymi istniejące systemy grzewcze budynków wyposażyć w nowe tańsze źródło pozyskania energii. Złożony wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Czekamy na wyniki oceny merytorycznej, od zależy miejsce wniosku na liście rankingowej, a tym samym możliwość otrzymania dofinansowania. Drugi wniosek dotyczy montażu kolektorów na budynkach prywatnych mieszkańców gminy Brańsk. Do wniosku włączono budynki szkół w Świrydach i Mniu. Obecnie wniosek jest na etapie oceny formalnej. Z posiadanych informacji zainteresowanie montażem kolektorów słonecznych w ramach ogłoszonego konkursu jest bardzo duże i znacznie przewyższa środki zaplanowane przez Zarząd Województwa na ten cel. Dodatkowo Gminy na których terenie znajdują się obszary Natura 2000 maja możliwość uzyskania z tego tytułu dodatkowych punków co dla naszej gminy jest niekorzystne. Dokładamy wszelkich starań, aby złożony wniosek przeszedł pozytywnie oceny i uzyskał dofinansowanie.                                                        Piotr Paprocki

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.