OSP Popławy
Ochotnicza Straż Pożarna w Popławach została powołana 16 marca 1956 r. dzięki wsparciu Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim - Władysława Hryniewickiego, Sekretarza Gromadzkiej Rady Narodowej w Oleksinie - Aleksandra Popławskiego.
W skład Zarządu weszli: Prezes - Wacław Piotrowski, Naczelnik - Zenon Żero, Sekretarz Franciszek Kiersnowski, Skarbnik - Zygmunt Sęk. Sprzęt został przekazany 26 kwietnia 1956 roku: motopompa angielska typ Standard na podwoziu, wydajności 1200 litrów na minutę oraz sprzęt dodatkowy - przekazany przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim. Sprzęt odebrali - Naczelnik Zenon Żero i pierwszy mechanik Kazimierz Budlewski. Został pobudowany drewniany garaż na sprzęt na placu Leopolda Popławskiego.
W roku 1958 Jednostka OSP biorąc udział w manewrach strażacko - sportowych zajęła pierwsza I miejsce, w nagrodę otrzymała syrenę ręczną. W tym okresie prawie każdego roku następowały zmiany w zarządzie jednostki. W roku 1962 roku wycofano z użytku motopompę Standard ze względu na brak części do remontu.
Komenda Powiatowa przekazała dwie motopompy 3M800 i M400. Odebrał je drugi mechanik po kursie w Ełku - Henryk Niemyjski, pełniąc jednocześnie funkcję mechanika i Prezesa OSP. W roku 1963 z funduszy własnych zakupiono syrenę elektryczną i podłączono prąd do garażu. W 1964 roku ze środków Prezydium Gromadzkiej Rady w Popławach zakupiono ubrania ochronne, toporki oraz otrzymano dofinansowanie do zakupu mundurów wyjściowych. Inny sprzęt przekazała Komenda Powiatowa w Bielsku Podlaskim.
Po śmierci Naczelnika Zenona Żero nastąpiła zmiana zarządu, w roku 1975 obowiązki naczelnika przejął Kazimierz Pietraszko. Przeniósł garaż drewniany na plac obok zlewni mleka. Rozpoczął dziką budowę świetlicy, która po pewnym czasie upadła i w ciągu dwóch lat doprowadził wraz z byłym zarządem jednostkę OSP Popławy do upadku. Na wniosek Komendanta Powiatowego Walentego Siemonienko powołano nowy zarząd: Prezesem został Antoni Karwowski, Naczelnikiem - Henryk Niemyski.
W tym czasie OSP Popławy zajmowało w zawodach strażackich wysokie lokaty: w Oleksinie II miejsce, w Holonkach II miejsce, w Brańsku było III, a nawet I miejsce .
W roku 1978 zbudowano ponownie garaż drewniany obok zbiornika i tam przechowywano sprzęt. W roku 1983 podjęto budowę świetlicy z garażem na sprzęt przez mieszkańców Popław. Mieszkańcy tejże wsi zadeklarowali prace w czynie społecznym. Urząd Miasta i Gminy przydzielił pieniądze z funduszu rozwoju wsi, dofinansował też Państwowy Zakład Ubezpieczeń w Bielsku Podlaskim. W 1985 roku sprzęt został przeniesiony do nowego garażu gdzie jest obecnie. Mechanikiem sprzętu został Józef Roszkowski. Antoni Karwowski zrezygnował z funkcji prezesa, w dalszych latach prezesi szybko się zmieniali, aż został wybrany Roman Popławski. Po przeprowadzonych rozmowach z zarządem OSP naczelnik rozpoczął starania o zmianę jednostki z typu „M” na typ „S”.
Tę zmianę na typ „S” mocno wspierał i akceptował Wójt Gminy Brańsk Krzysztof Jaworowski. W kwietniu 1996 roku sprowadzono samochód Żuk, wyjeżdżał on zawsze gdy zachodziła potrzeba. W tym czasie spływał do jednostki różny sprzęt ochronny, który był zakupywany przez Urząd Gminy w Brańsku. Czyniono dalsze starania z Panem Wójtem, aby wymienić Żuka na beczkowóz. Propozycje mieszkańców wsi Popławy – przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości po byłej szkole podstawowej na zakup samochodu, zostały zaakceptowane przez Urząd Gminy, Pana Wójta oraz Radę Gminy. W 2006 r. został zakupiony przy dodatkowym wsparciu Urzędu Gminy i sponsorów samochód bojowy marki DAF.
Opracowanie: Henryk Niemyjski.